Historie

Jak to vše začalo

Touha panského dvora po lepším osvětlení při reprezentativních událostech vedla k rozvoji závěsných svítidel.

První krásná křišťálová svítidla mají svou kolébku v Itálii, kde v 16. století zažívá sklářství obrovský rozmach. Díky kombinaci svítidla a ručně broušených ověsů se nejen umocnila intenzita světla, zvýšil se tak i estetický prvek svítidel a křišťálové lustry tak upoutaly pozornost panovníků v celé Evropě.

Český design navazující na italskou tradici

Počátky výroby skleněných křišťálových lustrů v Čechách jsou dokladovány k létům páně 1700 jako exkluzivní pokusy vycházející z italské tradice.

České křišťálové lustry, vyráběné zejména v severních Čechách, si postupně získali oblibu a staly se tak významným exportním artiklem.
V tomto období došlo u příležitosti korunovace habsburské císařovny na královnu českou v roce 1743 k vytvoření nového typu luxusního lustru. Tento krásný lustr si do současné doby zachoval své původní označení a ve světě je znám jako lustr Maria Terezia.

Rozmach sklářství v Čechách

Od poloviny 18. století se při výzdobě lustrů stupňovalo množství použitého skla. Vznikly celoskleněné lustry s rameny zdobenými spirálovitě stáčenými vzduchovými bublinami, které pro Čechy přinesly uznání díky dokonalosti jejich provedení. Výrobou lustrových ověsků se v 18. století zabývalo mnoho českých hutí, avšak největší množství skleněných ověsů se na počátku 19. století vyrábělo v Jizerskohorských sklářských hutích.

Na přelomu 18. a 19. století tak české křišťálové lustry s krásnými ručně broušenými křišťálovými ověsy vytvořily svou vlastní unikátní skupinu evropských designových svítidel.

Navazujeme na tradici výroby českých křišťálových svítidel

Společnost ArtGlass je hrdým pokračovatelem více než 300leté tradice výroby českých křišťálových svítidel. Od roku 1993 tak děláme maximum pro to, aby se naše křišťálová svítidla ArtGlass svou jedinečností, kvalitou a designem řadila mezi svítidla špičkové světové úrovně.

 

EU
The support of export activities ArtGlass Ltd. is co-financed by the European Union
The aim of the project is to support the export activities of ArtGlass Ltd.
EU